Strona głowna  /  Aktualności  /  AKADEMIA ODKRYWCÓW
AKADEMIA ODKRYWCÓW
data dodania: 2017-12-12 10:54:37

7 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkania z cyklu Akademia Odkrywców. Od początku zajęć na twarzach dzieci widać było wielkie zaciekawienie i niecierpliwość. Na obecne warsztaty prowadząca przygotowała dwa doświadczenia.

Pierwsze dotyczyło hydrożelowych kuleczek, które po zanurzeniu w wodzie zwiększają swoją objętość. Mają szerokie zastosowanie. Od przemysłu farmaceutycznego po nawadnianie kwiatków.

Najpierw Olek, nasz przedszkolak pod opieką eksperta przeprowadził pierwsze doświadczenie. Jego zadaniem było pokazanie wszystkim uczestnikom maleńkiej kuleczki polimerowej, którą następnie wrzucił do zlewki napełnioną wodą, pod wpływem której kuleczka „urosła”. Następnie tą samą czynność powtórzyły pozostałe przedszkolaki obserwując pęczniejące polimery.

Zdecydowaniem większym zainteresowaniem cieszyło się drugie doświadczenie, które polegało na wykonaniu kolorowych skaczących piłeczek z polimeru, czyli substancji będącej naturalnym składnikiem tworzyw sztucznych.

Do miseczki wsypać należało polimer, następnie bardzo intensywny  barwnik, którego, jak zapewniała Pani Ekspert, wystarczy odrobina, aby uzyskać odpowiedni kolor piłeczki. Później bardzo dokładnie należało wymieszać. Nałożony polimer do pierwszej części foremki przełożony został do lewej ręki, nakładając jednocześnie drugim elementem foremki z dziurką. Tak przygotowaną piłeczkę wkładano do pojemnika z wodą, w którym ugniatano ją min. 3 minuty o dno miseczki.

Po wysłuchaniu instrukcji i wykonaniu pokazowej piłeczki, przedszkolaki, po wyborze barwnika (pomarańczowy/zielony/niebieski/czerwony/różowy), pod bacznym okiem same wykonały kolorowe piłeczki.

Podsumowując, można dodać, że przez „samodzielne doświadczanie świata” uczymy się najlepiej.