Strona głowna  /  Aktualności  /  WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK
data dodania: 2017-12-12 11:04:21

1 grudnia nasze przedszkolaki wzięły udział w wycieczce do Pracowni Artystycznej ARMAR w Bęble. Po dotarciu na miejsce, wszyscy udaliśmy się do sali, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci wybrały i ozdobiły bombki według własnego pomysłu. Przedszkolaki pędzlem nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały różnymi kolorami brokatu. Sztuka ozdabiania wymaga precyzji
i cierpliwości, o czym przekonaliśmy się w trakcie trwania warsztatów. Po skończeniu pracy, wychowankowie naszego przedszkola w skupieniu i zaciekawieniu obejrzeli film pokazujący etapy powstawania ozdób od kawałka szklanej rurki po wymalowaną bombkę. Zobaczyli jak pracownik zakładu nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki, nadawał im różny kształt. Przedszkolaki również obserwowały jak panie malarki upiększają bombki farbami, brokatem, piórkami i świecidełkami. Dzieci zobaczyły ile pracy i cierpliwości trzeba włożyć w powstanie pięknej ozdoby świątecznej.

Następnie przeszliśmy do sali, gdzie Pani zaprezentowała etap srebrzenia bombek, które wykonuje się przez wstrzyknięcie do szklanej bańki mieszanki azotanu srebra i amoniaku, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Po koloryzacji wędrują do suszarni, potem bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia. Dalej trafiliśmy do sali, gdzie dzieciaki z zachwytem i zaciekawieniem oglądały wyprodukowane ręcznie bombki o różnych kształtach: domki, Mikołaje, buciki, prezenty, choinki, aniołki i wiele, wiele innych. Zobaczyliśmy również jak przebiega proces pakowania ozdób świątecznych. Na pamiątkę pobytu w Pracowni Artystycznej, każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

Bardzo podobała nam się wycieczka, czekamy na następną.